Insulinas ir kodėl diabetas ir nutukimas virsta epidemija?
Mūsų organizmo fiziologija yra itin įdomi ir sąlyginai plačiai ištyrinėta, tačiau net ir gerai ištyrinėta fiziologija, šios dienos medicinai, niekaip nepadeda susitvarkyti su augančiu antro tipo diabetu ir vis didėjančiu nutukimu. Pabandysiu paaiškinti kodėl.
Elementari fiziologija
Suvalgius maisto, ypač angliavandenių, kasa išskiria insuliną, hormoną, kuris cukrų verčia į riebalus. Evoliuciniu požiūriu insulinas užtikrina, kad jūs turėsite energijos, maisto atsargų, tuomet kai valgyt nebus ko (ne visada buvo galima valgyti visą parą, nes nei picerijos, nei kebabinės naktim nedirbdavo, o ir maisto reikėdavo ieškot/medžiot) insulinas iš esmės jūsų smegenim sako: „kaupk riebalus“.
Tam kad tų riebalų nesukauptumėt beprotiškai daug yra kitas hormonas – leptinas, kurį išskiria riebalų ląstelės. Ir leptinui prisijungus prie atitinkamų smegenų receptorių jūs pajaučiate sotumo jausmą, leptinas informuoja smegenis, kad turit pakankamai riebalų atsargų ir jau jų daugiau kaupti jum nebereikia.
Tai iš esmės insulinas ir leptinas garantuoja jum tobulą balansą, arba tai, kas šiai dienai labiausiai aktualu – tobulą svorį.
Bet tobulu svoriu pasigirti dabar jau gali retas. Ką ne taip pradėjom daryt, kad taip nutukom ir didžiulis procentas žmonių susirgo ir dar didesnė dalis net nežino, kad serga, 2 tipo diabetu?
Aukštas insulino kiekis kraujyje
Insulinas iš esmės yra tukinantis hormonas. Tai tiek 2 tipo diabetas, tiek nutukimas yra netinkamos mitybos problema, bet ne tik ką valgom, bet ir kaip dažnai tai darom. Dar ne taip seniai valgyti tris kartus per dieną buvo normalu, dabar normalu valgyti-užkandžiauti beveik nesustojant visą dieną. Aišku, kaip taisyklė užkandžiai būtinai dar būna, kokie nors angliavandeniai – saldumynai, sausainiai, bananas ir pan.
Kiekvieną kartą valgant, išsiskiria insulinas, kuris, kaip minėjau, jūsų smegenim sako: „kaupk riebalus“ tai jis tą ir daro: gliukozę verčia į riebalus ir juos kaupia ir tai daro ne tris kartus per dieną, bet 10 kartų su kiekvienu jūsų angliavandenio kąsniu per dieną. Jūsų kraujyje pastoviai didelis kiekis insulino, kas ilgainiui sukelia insulino atsparumą, o su insulino atsparumu išsivysto ir leptino atsparumas ir tuomet jūs niekada nebesijaučiat sotus, atrodo kad valgyt galit nesustodami – tą ir darot ir tuomet išsivysto 2 tipo diabetas. Na čia supaprastinta schema.
Insulino stabilizavimas
Pirmiausia ne tik sergančiųjų, bet ir visų mūsų tikslas turėtų būti insulino kiekio stabilizavimas. Nes organizmas arba kaupia riebalus arba juos degina, vienu metu abiejų veiksmų nedaro – čia fiziologiškai elementaru. Tai jei jūs pastoviai valgot, insulino lygis aukštas, jūs pastoviai kaupiat riebalus, o kada deginat? Nebent kai miegat. Tai kiekvienas iš mūsų turėtų turėt na bent 12-16 h tarpą kuomet nevalgom. Kitas dalykas, jei insulino lygis aukštas ar tikrai dieta su daug angliavandenių mum bus tinkama (tebūnie tai ir vaisių dieta, vis tiek tai – angliavandeniai)?
Medicinos problemos
Bet kažkodėl visiškai priešingą info medikai suteikia sergantiem antro tipo diabetu. Kai paklausinėju močiutes(sergančios 2 tipo diabetu), ką jai rekomenduoja gydytojai, tai štai ką: valgyti po nedaug, bet dažnai, daržovės visos gerai, vaisiai irgi, išskyrus vynuoges, liesa mėsa, žuvis – vietoj cukraus saldikliai. Va tau ir sveikatos paslaptis.
Tos rekomendacijos niekam tikusios, nes jei būtų tikusios tai 2 tipo diabeto epidemijos dabar netūrėtumėm! Kaip taip gaunasi, kad gydytojai rekomenduoja niekam tikusias mitybas? Gydytojai, kad ir kaip juos sureikšmintų kiti žmonės, gydymus rekomenduoja pagal kitų gydytojų parašytus nurodymus – dažnai remiantis medicininiais tyrimais. Su tuo viskas labai gerai, išskyrus vieną problemą, kad mokslą finansuoti gali alei belekas, kas turi pinigų. Tai dabar įsivaizduokit, jeigu ne vieną universitetą remia “Coca-cola” tai iš tokių universitetų pradeda plaukti įdomūs tyrimai, kurių rezultatai rodo, kad cukrus labai gerai ir sveika.
Arba jei vaistų kompanija apmoka savo produkto tyrimą, nu man atrodo labai naivu tikėtis objektyvių rezultatų. Reiktų suprast vieną dalyką, kad mokslas yra labiausiai paperkamas subjektas visuomenėj, ir tai, kad gydytojų kabinete pilna vaistų reklamų, jų tušinukai dažnai reklamuoja vieną ar kitą vaistą mum tai normalu. Bet tai neturėtų būti normalu, nes tai vadinama papirkinėjimu. O čia jau elementari žmogaus prigimtis jausti palankumą tam, kas tau kažką davė. Tai dabar tokie gavę profesoriai, parašo atitinkamus nurodymus kaip gydyti 2 tipo diabetą, tokie profesoriai moko būsimus medikus ir tada turim 2 tipo diabeto epidemiją – nes gydymas paprasčiausiai neveikia.
Kaip netoleruojami kyšiai policijos pareigūnam, teisėjam, taip netūrėtų būti toleruojami ir kyšiai mokslo visuomenei bei medikam.
https://www.popsci.com/coca-cola-funded-study-health-ethics/