Grybai ir jų svarba dirvožemyje

humusas chitinas

Visi ūkininkai, pradedantys galvoti apie tai, kaip ūkininkaujant sukaupti daugiau organinės anglies dirvožemiuose ir užauginti daugiau sveikesnės produkcijos, turėtų artimiau susipažinti su grybų karalyste ir jos funkcionavimu ekosistemoje.

Grybų ląstelių sienelių struktūrinė medžiaga chitinas labai svarbus dirvodaroje, kur jis jungiasi su humuso junginiais ir formuoja glomaliną – į klijus panašią medžiagą. Ši suklijuoja dirvožemio daleles ir taip susiformuoja dirvožemio struktūra. Tai labai svarbus natūralus procesas, kuris ~80% dirbamų žemių nevyksta, nes:

*intensyvus žemės dirbimas suardo grybienos tinklą.

*naudojami biocidai (herbicidai, pesticidai, fungicidai, insekticidai) naikina grybus.

*augalų tręšimas azotinėmis bei fosforo trąšomis trukdo susidaryti simbiotiniams ryšiams su augalu, per kuriuos grybiena gauna maistą – anglies junginius.

*monokultūriniai laukai mažina grybų įvairovę

Sudaręs ryšius su simbiotiniais grybais augalas:

 *gauna vandens, kurio savo šaknimis paimti negali, o grybiena gali, todėl sausra nėra tokia baisi.

* mainais į cukrų ar kt angliavandenius augalas gauna įvairių mineralų (fosforą) iš grybienos tinklo, kuris yra tikrai platus ir pajėgus aprūpinti mineralais iš labai toli.

*prisideda prie dirvodaros ir anglies grąžinimo atgal į dirvožemį iš atmosferos, nes iš tikrųjų, tai mikoriziniai grybai sukaupia ir patalpina daugiausiai anglies dirvožemyje.

Susidariusi dirvožemio struktūra įgauna kempinės savybes, todėl sugeria daug daugiau vandens, o atsiradęs poriškumas įleidžia oro, kuriame yra 78% azoto. Tai yra 70 000 tonų azoto dujų pavidalu virš kiekvieno hektaro žemės. Sveikame dirvožemyje yra bakterijų, kurios orui patekus į dirvą perdirba jame esantį azotą į augalui prieinamą formą.

….bet kasmet ūkininkai azoto trąšoms išleidžia milijardus pinigų ir toliau prisideda prie CO2 (anglies dioksido) išsiskyrimo į atmosferą arba kitaip sakant, anglies mažinimo savo laukuose.

Žemiau pateiktoje nuorodoje galite sužinoti apie būdus kaip po mažu pradėti grąžinti tiek anglį, tiek prarastą gyvybę atgal į savo dirbamus laukus.

#ar #tu #matai #kaip #gamtoje #viskas #susiję 🙂

#auginusveikai