Omega 3 ir omega 6

Omega 3 ir omega 6 riebiosios rūgštys, LA, DHA, EPA, AA ir kitos koduotės – visi apie tai kalba, įdomu tik ar visi taip ir supranta gerai? Nes kiek kartų mačiau diskusijas, kokius omega 3 ir omega 6 papildus vartojat – diskusjos nesibaigančios, bet toks jausmas, kad diskutuoja tai ten tik vienų ar kitų papildų platintojai bandydami įrodyti, kurio geriausi papildai. Nes šiaip paprastam žmogui, kuris nesieja savo gyvenimo su biologija, chemija ar biochemija – tai ten gilus miškas. Įlendi į tą mišką ir klaidžioji – perki pats nežinai ką ir kam.

Tiek omega 3, tiek ir omega 6 riebiosios rūgštys yra būtinos žmogaus organizmui. Kiekvienai mūsų organizmo ląstelei tinkamai funkcionuoti reikalingos šios riebiosios rūgštys. Tačiau kai kalbame apie omega 3 ir omega 6 svarbu suvokti apie AA ir DHA. Trumpai apie jas:

omega

AA

Mūsų organizmas šią rūgštį gali pasigaminti iš omega 6 rūgšties – bet procesas lėtas, neefektyvus ir daugeliu atveju net neįmanomas dėl mineralų trūkumo, prastos mitybos, diabeto, prastos skydliaukės veiklos ar genetinių sutrikimų. Tokiu atveju, būtina gauti ne motininę omega 6, bet pačią archidoninę riebiają rūgštį (AA) tiesiai iš maisto. Geriausi jos šaltiniai yra kiaušinio trynys (ypatingai anties kiaušinių), kepenys, sviestas ir gyvūliniai riebalai – kaip sakant visas “blogis” ir ko daugelis dietalogų žmonėm siūlo nevalgyti.

AA rūgštis yra labai svarbi ląstelių membranos sudedamoji dalis, ypač jos daug smegenyse, raumenyse ir kepenyse. Ji dalyvauja tarpląstelinės informacijos pernešime ir yra būtina skeletinių raumenų augimui ir atsinaujinimui. Ši rūgštis dalyvauja tarpląstelinių jungčių susidaryme odoje ir žarnyne, šios tarpląstelinės jungtys veikia kaip fizinis barjeras toksinams ir patogenams [1]. Trūkstant AA žarnyno sienelė gali tapti pralaidi ir prasidėti maisto netolerancijos ir kitos ligos. Tai viena opiausių šių dienų problemų ir nenuostabu, kai visur aplink vien sočiųjų riebalų baimės. Laikantis mažai riebalų turinčių dietų, vengiant gyvūninės kilmės riebalų, galiausiai pradeda trūkti bazinių medžiagų, kurios būtinos palaikyti sveiką žarnyno sienelę.

Lygiai taip pat ir su oda, trūkstant AA oda tampa sausa ir pradeda pleiskanoti, slenka plaukai. Trūkstant šios rūgšties atsiranda ir daugiau požymių: reprodukcinės problemos, virškinimo sutrikimai, alergijos maistui, inkstų problemos, nusilpęs imunitetas ir sulėtėjas vaikų augimas ir vystymąsis. Ir svarbiausia, nors AA laikoma „sukeliančią“ organizmo uždegimus, jos trūkumas baigiasi įvairiais organizmo uždegiminias procesais.

DHA

Šią rūgštį organizmas gali pagaminti iš motininės omega 3. Tačiau procesas lėtas, neefektyvus, be to daugeliui trūksta enzimų šiam procesui [2]. Todėl daug efektyviau gauti iškart DHA iš jūros gėrybių, organų mėsos, kiaušinių trynių ir sviesto. DHA viena svarbiausia smegenų ir jos žievės sudedamoji dalis, taip pat odos, spermatozoidų ir akių rainelės. Ji būtina sveikai nervinei sistemai palaikyti, širdies ir kraujagyslių ligų prevencijai. Be to, DHA dalyvauja akrosomos (į lizosomą panaši pūslelė, kuri sudaro kepurę, uždengiančią apie 2/3 spermatozoido galvutės) susiformavimę, kuri yra kritiškai svarbi sėkmingam apvaisinimui.

Trūkstant DHA vystosi neurologiniai sutrikimai įskaitant tirpimą ir tvinkčiojimą, silpnumą, koncentracijos ir suprastėjęs gebėjimas mokytis. Su DHA trūkumu taip pat siejamas nusilpęs regėjimas, liejimąsis akyse, nusilpęs imunitetas ir uždegiminiai organizmo procesai.

Dabar apie papildus:

Visi kalba apie omega 6 ir omega 3 santykį. Tiesa, kad modernioje šiuolaikinėje dietoje maždaug 20 kartų daugiau omega 6 nei omega 3, kai santykis turėtų būti 2 ar 3:1. Bet daug svarbesnis AA ir DHA santykis. Kai vieno per daug kito per mažai, be to vartojant papildus, kuriuose daug EPA (žr. pav.) gali išsivystyti tiek AA tiek ir DHA trūkumas. Net ir vartojant daug augalinių aliejų (omega 6 šaltinis) ar linų sėmenų aliejų (omega 3 šaltinis) ar net žuvų taukus (EPA šaltinis) atsiranda AA ir DHA trūkumas.

1980 m NASA rėmė mokslinius tyrinėjimus, kurių tikslas buvo surasti augalinės kilmės AA ir DHA šaltinius. Rasti pavyko, nustatyta, kad jūros dumbliai turi abi šias rūgštis. Ir šiai dienai daugybė vegan AA ir DHA vitaminai yra gauti iš dumblių, tiesa daugelis tyrimų rodo, jog jie turi daug neigiamų poveikių – virškinimo sutrikimai, net klausos praradimas, o naudos įrodymų beveik ir nėra. Ką jau kalbėti, kad tam, kad šias rūgštis išgauti iš dumblių yra naudojami cheminiai junginiai, tokie kaip heksanas, kurio tikrai lieka ir galutiniame produkte [3]. Be to, šios rūgštys yra jautrios oksidacijai, todėl dirbtinai išgautos jos labai greit oksiduojasi, kas taip pat turi neigiamą poveikį.

Maža to, kalbant apie omega 3 ir 6 santykį dažnu atveju tarp pardavėjų pastebiu žalingą koncepciją – visi jie pasakoja, kaip mes vartojam per daug omega 6, o juk svarbu santykis, todėl reikia vartoti jų siūlomus papildus, kuriuose yra omega 3 ar EPA. Taip sudarant iliuziją (kaip ir su visais papildais, stebuklingom triktūrom ir žolelėm) jog nieko keisti nereikia, užtenka tik nusipirkti papildus. Aš manau, kad nėra omegų trūkumo, na bent jau pas daugelį, yra tik labai didelis linolo r. r. perteklius. Be to daugelis tradicinių receptų, buvo sukurti ne tik pilvo vergystei, bet ir „atsitiktinai“ sudaro tinkamą AA ir DHA santykį, kaip pavyzdžiui kepenėlių paštetas ir ikrai, sūdyta lašiša su varškės sūriu, ikrai su grietine, lašiša su klasikiniu Berno padažu ir t.t.

omega
Tobulas AA/DHA santykis viename užkandyje