Dirvožemis ir anglies surišimas

Diskusijoje apie klimato kaitą, dažnu atveju pamirštama, kad sveiki dirvožemiai gali kaupti anglį ir net labai daug. Tam, žinoma, reikia ne tik dirvožemių, bet ir augalų, bei augalus ėdančių gyvūnų.

Pasak, straipsnio, pasirodžiusio Journal of Soil and Water Conservation, didžioji dauguma agrokultūrinių žemių prarado 30-70% organinės anglies, ko pasekoje pasėlių našumas (ir kokybė) krito. Teigiama, kad reikia iš atmosferos pašalinti 700 GT (1GT – 1mlrd. kubinių metrų) anglies, norint sustabdyti klimato kaitą. Medžiai šiuo atveju nėra išeitis, neįmanomą pasodinti tiek medžių, nes vienas (subrendęs) medis per savo amžių (100 m) suriša apie 1 toną anglies dioksido. Dar nemažai anglies sugeria vandenynai, tačiau nuo to, keičiasi jų pH. Didžiausias viltis reiktų nukreipti į dirvožemį.

Michigano Universiteto mokslininkai 4 metus tyrinėjo skirtingais būdais augintų galvijų surišamą ir išskiriamą anglį. Lyginta tradiciškai peninino stotyse auginami galvijai su holistiškai augintais galvijais ( kai galvijai auginami ant žolės, ganomi nedideliuose plotuose, dažnai perkeliant ir negrįžta į seną ganyklą, kol augalai pilnai neatsigauna). Rezultatai labai aiškūs, karvės ganomos pievose, suriša daugiau anglies, nei išskiria. To pačio universiteto tyrėjai atliko “life-cycle” anglies dioksido analizę jautienos, augintos White Oak Pastures. Nustatyta, kad su kiekvienu kilogramu jautienos, surišama 3,5 kg CO2.

gyvūn

Mėsos eliminavimas tūrėtų daugiau žalos, nei naudos. Jei būtų pašalinti visi gyvuliai, išskiriamo CO2 sumažėtų tik 2,6 %, bet tai turėtų katastrofiškas pasekmes maistine prasme. Gyvūninės kilmės maistas yra mineralų, vitaminų, maistinių medžiagų prasme daug labiau koncentruotas. Atsisakius gyvūninės kilmės maisto reiktų suvalgyti daug daugiau augalinio maisto, tam, kad patenkinti organizmo poreikius. Kalorijų suvalgytumėm daugiau, grūdų suvartojimas išaugtų 10 kartų, mum trūktų kalcio, vitaminų A, B12, EPA, DHA ir t.t.

gyvūn

Ir jeigu ateis toks laikas, kai anglies kreditai taps tikrovė, nepamirškit, kad su kiekvienu suvalgytu veganišku burgeriu, teks valgyti kilogramą White Oak Pastures jautienos, tam, kad balansuot savo anglies kreditus.

Jei mum tikrai rūpėtų anglies surišimas, žemė ir mūsų palikuonių ateitis, niekas nekaltintų karvių dėl šios problemos ir tokie nepagrįsti teiginiai, kaip šios moters, kuriais nuolat dalinasi vegan puslapiai, net nebūtų. Gyvulius tiesiog reikia kitaip auginti ir tada jie bus ne problema, o išeitis.